Wesele – o czym pamiętać w trakcie przygotowań?

Wesele to jeden z tych najpiękniejszych i najtrudniejszych do zorganizowania dni w życiu każdej zakochanej osoby. Stąd coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnego wedding plannera, który ściąga z narzeczonych cały trud planowania. Jednak są i tacy, którym ogromną satysfakcję sprawi samodzielne przygotowanie całej uroczystość. Dla tych osób poniżej przestawiamy listę rzeczy, o których należy pamiętać, aby ten dzień był idealny.

Źródło: www.pixabay.com

1. Organizacja przygotowań do wesela.

Jak w każdym przedsięwzięciu, tak i w czasie przygotowań do ślubu najważniejszą sprawą jest umiejętność stworzenia listy zadań i podzielenia jej na etapy oraz wyznaczenie priorytetów i szczegółów, tak by usprawnić proces organizacji. Dlatego istotne jest rozpoczęcie działania z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Wiele par zabiera się za to już na ok 12 – 18 miesięcy przed planowaną datą ceremonii.

2. Lista gości.

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie listy weselników. Wybieramy druhnę i drużba, tworzymy spis rodziny, znajomych, przyjaciół, sąsiadów. Należy brać pod uwagę taką ilość osób, na jaką pozwala nam nasz budżet, przeciwnie do zasady „zastaw się, a postaw się”. Również wbrew powszechnie panującej tradycji zapraszania niechcianych gości, postawmy na osoby, w gronie których będziemy się czuć naprawdę dobrze.

3. Zaproszenia na wesele.

Zaproszenia powinny zostać dostarczone nie później niż na 3 – 4 miesiące przed uroczystością, tak by każdy gość miał czas na znalezienie odpowiedniej kreacji na ceremonię, zaopatrzenie się w prezent, zapewnienie sobie wolnego w pracy czy ewentualnej organizacji opieki nad potomstwem.

3. Dom weselny i nocleg.

Do wyboru mamy restauracje, hotele z restauracjami oraz domy weselne. Idealnie sprawdzi się tu klimatyzowana sala z dobrym nagłośnieniem, oświetleniem oraz gabarytowo dobrana do ilości zaproszonych gości, tak by można było bez problemu ustawić stoły i swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu. W przypadku hotelu jesteśmy w stanie zapewnić części weselników nocleg, pozostałych gościom należy poszukać zakwaterowania w domach rodzinnych młodej pary oraz innych hotelach.

4. Sala weselna i kościół.

Przy dekorowaniu sali weselnej oraz kościoła, w którym ma odbyć się ceremonia zaślubin każdy szczegół odgrywa tu dużą rolę. Pod motyw i kolor przewodni wystroju powinno dobierać się resztę dodatków i ozdób, np. balony, tiule, girlandy, serwetki czy kwiaty. Ze względu na krótką żywotność kwiatów, należy zakupić je maksymalnie 1 dzień przed uroczystością, tak by utrzymały swój piękny wygląd. Na rozmieszczenie gości powinny mieć wpływ m.in. wiek i stopień pokrewieństwa.

5. Menu.

Zanim podpiszemy umowę o wynajem sali weselnej warto jest zapoznać się z ofertą cateringu. Restauracje przewidują możliwość degustacji dań weselnych oraz możliwość przygotowania posiłków z uwzględnieniem specjalnych potrzeb gości ( diety bezglutenowe, bez laktozowe czy wegetariańskie). Trzeba również ustalić ilość i kolejność serwowania dań ciepłych, zimnych i przekąsek. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ciast, tortu weselnego oraz alkoholu – tutaj państwo młodzi muszą samodzielnie zaopatrzyć się w te dobrodziejstwa.

6. Muzyka.

Muzyka na weselu ma wprawiać ludzi w świetny nastrój, dzięki czemu zabawa będzie trwała do białego rana, inaczej goście z nudów zasną przy stołach lub opuszczą imprezę. Najlepszym rozwiązaniem jest popytać znajomych o polecenie dobrego i sprawdzonego dj bądź zespołu muzycznego, który na się na swojej pracy i robi to z pasją. Obecnie to właśnie oni oprócz spełniania fonograficznych życzeń gości, pełnią również rolę wodzireja. Wybór muzyka należy do narzeczonych.

7. Samochód i transport gości.

Jedne pary pragną pojechać do ślubu skromnym samochodem, inne stawiają na wyszukane i eleganckie marki, a są też i tacy, dla których spełnieniem marzeń będzie przejażdżka zabytkową Syrenką. Kwestią indywidualną są tutaj marki, gabaryty, kolor czy wygoda.

Jeśli chodzi o transport gości to zazwyczaj przyjeżdżają oni swoimi samochodami, a dla tych którzy nie mają takiej możliwości wynajmuje się autobusy. Pojazd to rzecz martwa, a jak wiadomo te często lubią nam robić na złość, więc trzeba upewnić się, że firma wypożyczająca w swoim asortymencie posiada więcej aut i w razie awarii, jest nam w stanie zapewnić inny.

8. Kamerzysta / Fotograf.

Najcudowniejsze momenty z wesela pozostaną w naszej pamięci na zawsze, jednak warto również uwiecznić je jako pamiątkę dla siebie i przyszłych pokoleń. Najlepszą opcją jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która zajmuje się i kamerowaniem i fotografowaniem, by mieć pewność, że nic nie umknie uwadze fleszy. Coraz popularniejszą metodą jest tworzenie teledysków ślubnych, które w przeciągu 3 – 5 minut ukazują najważniejsze chwile tego wydarzenia.

9. Dodatkowe atrakcje.

Super pomysłem jest zapewnienie gościom dodatkowych atrakcji, np. foto budki, zdjęcia z zabawnymi przedmiotami, występy artystyczne, ciekawy pierwszy taniec państwa młodych. Jeśli wśród zaproszonych gości znajdują się dzieci, warto zapewnić dla nich rozrywkę w postaci malowania twarzy, dmuchanych zamków czy animatora zabawy.

10. Suknia ślubna, garnitur.

Każda panna młoda chce wyglądać jak milion dolarów, ale do tego potrzebna jest jej odpowiednia fryzura, makijaż, obuwie oraz suknia ślubna oraz bukiet. Suknie można kupić w salonie mody ślubnej i poddać delikatnym poprawkom, wypożyczyć lub też szyć na miarę. Kwestia gustu i zasobności portfela. Kwestie sposobu nabycia garnituru dla pana młodego wygląda tak samo jak u jego wybranki. Strój drużby powinien kolorystycznie i fasonem nawiązywać do garnituru pan młodego, a druhnie pozostawia się wolną rękę.

11. Podziękowania dla gości.

Zazwyczaj po zakończeniu wesela, w ramach podziękowania za przybycie i dobrą zabawę, wręcza się gościom upominki w postaci drobnych słodkości oraz alkoholu.

Źródło: www.pixabay.com

Jak widać, wesele to z jednej strony ogromnie czasochłonne i trudne zadanie, ale i idealna okazja do uczczenia miłości i spotkania z często dawno niewidzianymi osobami.